Kocioł Zdunek 25 kW+ sterownik Titanic

Kotły centralnego ogrzewania
PiotrekZgierz
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2014, o 18:58

Kocioł Zdunek 25 kW+ sterownik Titanic

Post autor: PiotrekZgierz »

....... usunięto na prośbę forumowicza ........
Awatar użytkownika
czp01
Posty: 1278
Rejestracja: 24 paź 2013, o 22:03
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Kocioł Zdunek 25 kW+ sterownik Titanic

Post autor: czp01 »

Witam.

Identycznie - ja też zaczynałem z kotłem jako zupełny laik stąd też opierając się na radach innych w tym właściciela hurtowni kupiłem kocioł znacznie przewymiarowany bo 35 kw a starczyłby w zupełności 12 kw.

Musiałem się dopiero z kotłem zaprzyjaźnić co było trudne i go trochę przerobić. No ten trud się opłacił bo w końcu się na siebie nie boczymy.
:)

To na razie tyle tytułem wstępu :)
________________________________________
Mój sterownik verbomat
Kocioł Kielar ECO2 35/25 kw
Powierzchnia użytkowa budynku 308 m2
Powierzchnia ogrzewana 240m2 z kotłownią
Zestawienia oraz bieżące statystyki spalania
Awatar użytkownika
czp01
Posty: 1278
Rejestracja: 24 paź 2013, o 22:03
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Kocioł Zdunek 25 kW+ sterownik Titanic

Post autor: czp01 »

Najważniejsza sprawa to moim zdaniem spowodować aby budynek potrzebował mniej energii lub też aby jego straty były mniejsze czyli pomysł z ociepleniem jest dobry zwłaszcza górnego stropu bo przecież ciepło i tak zawsze zwiewa do góry. Zwróć też uwagę na wentylację w domu ( pewnie jest tylko grawitacyjna) ale wentylacja musi być i to taka aby nie było w domu wilgoci.
________________________________________
Mój sterownik verbomat
Kocioł Kielar ECO2 35/25 kw
Powierzchnia użytkowa budynku 308 m2
Powierzchnia ogrzewana 240m2 z kotłownią
Zestawienia oraz bieżące statystyki spalania
Awatar użytkownika
czp01
Posty: 1278
Rejestracja: 24 paź 2013, o 22:03
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Kocioł Zdunek 25 kW+ sterownik Titanic

Post autor: czp01 »

Tak więc moim skromnym zdaniem laika kotłowego to:

1. B.dobrze myślisz - dom należy ocieplić a więc ściany a zwłaszcza górny strop. ( mój ojciec w ubiegłym roku docieplił sobie z zewnątrz jeszcze jedną ścianę balkonową a od wewnątrz styropianem 5cm ocieplił sufity aby ciepło mu nie uciekało na II piętro które czasami nie jest w ogóle ogrzewane. Po tym zabiegu chwali sobie, że w domu ma 24 st C a spala znacznie mniej. Ojciec pali śmieciuchem - tak więc to zupełnie inna historia.

2. j.w.ocieplić ( jednak tu nie znam się na ocieplaniu pianką w ogóle ) to nie wiem dlaczego chcesz to ribić w dwóch etapach i co zrobisz z tym styro 20 cm jak go za rok usuniesz czy dalej dołożysz go na tą piankę ???

2a. mam filtry przed pompami CO i powinny być.W sumie na instalacje nie idzie aż tak bardzo gorąca woda to pompom specjalnie nie szkodzi aby były i na zasilaniu. Ja mam na zasilaniu parę lat i jest ok. Mam zawór trójdrożny ale go w ogóle nie używam czyli jestem zwolennikiem prostego zasilania CO bez zbędnego mieszania. No ale jak ktoś chce na kotle trzymać b.wysoką temperaturę a niską puścić na CO to akurat zawór n. drogowy może się przydać. No ale zamiast zaworu 4 drogowego aby też byłą spełniona funkcja podgrzewania powrotu można zrobić bardzo prosty obieg kotłowy z zaworem zwykłym kulowym, który to obieg spełni rolę podgrzewania powrotu ( proste a skuteczne )

3.Osobiście polecam bruliego ( to tylko moje zdanie i subiektywne odczucie) poparte doświadczeniami z paroma innymi sterownikami. Jak będziesz chciał kupić jednak bruliego to poczekaj na jesień i kup jego nową wersję bo będzie jeszcze lepsza. Ja też będę kupował nowego bruliego. Heh będziesz mógł monitorować rodziców tzn. ich kocioł przez internet.

4. Bruli ma funkcję termostatu pokojowego ( po prostu w pokoju montujesz tylko czujnik wewnętrzny a reszta jest już w sterowniku brulim) i ustawiasz sobie tryb pracy sterownika jaki chcesz np. pogodowy albo pokojowy itp. Czujnik temperatury zewnętrznej bruli też posiada.

5. Głowice termostatyczne tak - też nad nimi myślę ( nowy bruli) będzie miał możliwość sterowania też głowicami termostatycznymi bezprzewodowo ( tylko nie wiem jeszcze ile takie głowice będą kosztować ) no ale wtedy do każdej głowicy możesz jej określić odrębny harmonogram dobowy czy też tygodniowy - taki wygodny bajer :)

6.Na pewno najważniejsze ocieplić dom - dalej sterownik i doprecyzować proces spalania na retorcie aby był wydajny i ekonomiczny.

7. Można jeszcze wymienić okna na lepsze ale to już kolejna inwestycja.


:)
________________________________________
Mój sterownik verbomat
Kocioł Kielar ECO2 35/25 kw
Powierzchnia użytkowa budynku 308 m2
Powierzchnia ogrzewana 240m2 z kotłownią
Zestawienia oraz bieżące statystyki spalania
PiotrekZgierz
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2014, o 18:58

Re: Kocioł Zdunek 25 kW+ sterownik Titanic

Post autor: PiotrekZgierz »

....... usunięto na prośbę forumowicza ........
PiotrekZgierz
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2014, o 18:58

Re: Kocioł Zdunek 25 kW+ sterownik Titanic

Post autor: PiotrekZgierz »

....... usunięto na prośbę forumowicza ........
Awatar użytkownika
czp01
Posty: 1278
Rejestracja: 24 paź 2013, o 22:03
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Kocioł Zdunek 25 kW+ sterownik Titanic

Post autor: czp01 »

Dane mojego budynku są tutaj http://czp.pl/dane_budynku.pdf

Spalanie z ostatnich lat notuje tu http://czp.pl/cieplnik/

Na sterowniku bruli możesz też kliknąć daty i też poda spalanie https://esterownik.pl/sterownik/2622 w danym czasie oraz moc itp.
________________________________________
Mój sterownik verbomat
Kocioł Kielar ECO2 35/25 kw
Powierzchnia użytkowa budynku 308 m2
Powierzchnia ogrzewana 240m2 z kotłownią
Zestawienia oraz bieżące statystyki spalania
PiotrekZgierz
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2014, o 18:58

Re: Kocioł Zdunek 25 kW+ sterownik Titanic

Post autor: PiotrekZgierz »

....... usunięto na prośbę forumowicza ........
Załączniki
bruli.JPG
bruli.JPG (171.45 KiB) Przejrzano 46806 razy
Awatar użytkownika
czp01
Posty: 1278
Rejestracja: 24 paź 2013, o 22:03
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Kocioł Zdunek 25 kW+ sterownik Titanic

Post autor: czp01 »

=================
Co do ocieplenia mojego domu to jako laik miałem za mało wiedzy i kierowałem się jedynie zdaniem architekta i kierownika budowy. Teraz dałbym minimum 25 cm styropianu na ściany no ale to już za późno. Chyba, że kiedyś jak będę odnawiał sobie kolor to mogę jeszcze docieplić te ściany hmm.

Pomijając ściany to ostatni strop nad zamieszkałym poddaszem to jedynie mam ocieplone 25 cm wełny a od stryszku są na tym jedynie deski i tu mam taki plan docieplić na te deski jeszcze 15 cm wełny i na to jakieś płyty OSB. No a może by jednak pianką potraktować na deski ( co do pianki to muszę jednak jeszcze poczytać i się doszkolić ha ha )
________________________________________
Mój sterownik verbomat
Kocioł Kielar ECO2 35/25 kw
Powierzchnia użytkowa budynku 308 m2
Powierzchnia ogrzewana 240m2 z kotłownią
Zestawienia oraz bieżące statystyki spalania
Awatar użytkownika
czp01
Posty: 1278
Rejestracja: 24 paź 2013, o 22:03
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Kocioł Zdunek 25 kW+ sterownik Titanic

Post autor: czp01 »

Witam.


Co do zużycia opału to najlepiej jednak zużycie liczy sam sterownik bruli https://esterownik.pl/sterownik/2622 gdzie tak jak wcześniej podałem wystarczy podać zakres dat lub najmniej zakres jednej doby i przycisk zatwierdź i on sam na dole strony wylicza ile opału zużyto i ile to kosztuje.

Ta moja tabelka – strona http://czp.pl/cieplnik/ powstała jednak wcześniej zanim bruli miał takie możliwości stąd też dalej ją prowadzę i ręcznie poprzez formularz na stronie notuję zużycie ekogroszku.
Tak to zużycie np. 15,57 to jest średnie zużycie dobowe z całego zasypu czyli tych 181 kg ( to wylicza mi sam ten formularz).
W polu opis piszę sobie jak nie zapomnę maksymalne i minimalne zewnętrzne temperatury jakie panują w tym czasie.

Dwustan inaczej spalanie dwustanowe to po prostu zaznaczyłem tylko, że ustawiłem w tym czasie sterownik w trybie dwustanowym. Ten tryb polega na międzinnymi na tym, że oprócz temperatury zadane CO to ręcznie ustawiam w sterowniku ile sekund ma ślimak podawać ekogroszek np. 5s i ile ma być przerwy w podawaniu tego ekogroszku np. 50 s oraz ustawiam z jaką mocą wydajnością ma pracować czyli dmuchać dmuchawa i tu określone jest to w % np. 40 % czy też więcej 70 % . Tak moc dmuchania dmuchawy zależy głównie od tego jaka jest dmuchawa – jakiej mocy i ile powietrza chcemy dostarczyć do złoża czyli w skrócie mniej czy więcej. Ustawienie trybu dwustanowego wymaga pewnego doświadczenia ale jest do opanowania przy zachowaniu cierpliwości bo głównie tryb dwustanowy ustawiamy pod zapotrzebowanie na ciepło no i jakość ekogroszku ma tu duże znaczenie. Tryb dwustanowy jak się go opanuje jest najbardziej ekonomiczny.

To oznaczenie np. ( grupowe x3 ) to oznaczałem, że ustawiłem pracę sterownika i procesu spalania w trybie spalania grupowego. W skrócie to taki półautomatyczny tryb spalania sterownika bruli i eCoal. Ten tryb spalania jest moim skromnym zdaniem bardziej dynamiczny. Ogólnie spalanie grupowe polega na tym, że ekogroszek podawany jest w kilku sekwencjach „grupach” np. 3 podania po 5 s co 20 sekund lub 4 podania lub 5 takich podań. Do tego trybu możemy ustawić moc minimalna i maksymalną czyli np. 8 kw i 12 kw ( a do każdej mocy możemy ustawić niezależnie moc nadmuchu ) itp. Wielkość mocy ( to tylko umowne oznaczenie) a odpowiada wielkości dawki podania np. 8 kw to podanie 5s a 12 kw to podanie 7 sekundowe. Tu na stronie producenta logiczny opis działania spalania grupowego https://esterownik.pl/sterowniki#spalanie-grupowe - a więcej w temacie tego sterownika na forum producenta na tej stronie.

Pomijając te tryby pracy sterownika to jest w nim jeszcze tryb podtrzymania w którym ustawiamy podstawowe parametry tak aby sterownik w tym trybie podtrzymania nie wygasł.
________________________________________
Mój sterownik verbomat
Kocioł Kielar ECO2 35/25 kw
Powierzchnia użytkowa budynku 308 m2
Powierzchnia ogrzewana 240m2 z kotłownią
Zestawienia oraz bieżące statystyki spalania
Awatar użytkownika
czp01
Posty: 1278
Rejestracja: 24 paź 2013, o 22:03
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Kocioł Zdunek 25 kW+ sterownik Titanic

Post autor: czp01 »

W kwestii podłączania bruliego.

Sterownik ten posiada w zestawie wszystkie kabelki i czujniki.
Jedynie w czopuchu kotła trzeba nawiercić mały otworek na czujnik temperatury spalin. Resztę sterowników można podłączyć po prostu (szybko złączkami ) obejmami do rur ( i zaizolować z zewnątrz) CO zasilania i CO powrotu , a temperatury podajnika do podajnika. A jak są gotowe gniazda pomiarowe to można z nich skorzystać. Ja postawiłem sterownik na kotle i sobie stoi ale można też tą skrzynkę przymocować np. za koszem a jedynie panel sterowania na kotle położyć.
Można też zostawić stary sterownik i go tylko wyłączyć bo nie ma potrzeby jego demontażu.
Czas podajnika to zliczany przez sterownik czas w minutach i sekundach jaki pracuje podajnik ( ślimak) od momentu zasypu kosza aż do następnego zasypu.

Co do dmuchawy to jej zasilanie jest podłączone kabelkiem do sterownika i sterownik steruje mocą dmuchawy czyli jej obrotami ( tak jak ustawimy).

Bruli pasuje do każdego kotła na ekogroszek z napędem ślimakowym a nawet może sterować kotłem tłokowym – trzeba tylko podpiąć jego czujniki i w skrócie to tylko tyle.

Trzeba się tylko zastanowić a najlepiej odpisać typ dmuchawy jaką masz i sprawdzić (skonsultować z jakimś fachowcem albo zadzwonić do producenta) czy może ona pracować o różnej prędkości. Ewentualnie dmuchawę można wymienić bo wiele nie kosztuje ( wtedy kupić taką, która dobrze chodzi na niskich obrotach.
________________________________________
Mój sterownik verbomat
Kocioł Kielar ECO2 35/25 kw
Powierzchnia użytkowa budynku 308 m2
Powierzchnia ogrzewana 240m2 z kotłownią
Zestawienia oraz bieżące statystyki spalania
ODPOWIEDZ