Ogrzewanie gazem czy pompą ciepła?

Kotły centralnego ogrzewania
Zoks
Posty: 62
Rejestracja: 20 cze 2022, o 11:47

Ogrzewanie gazem czy pompą ciepła?

Post autor: Zoks »

Co wybrać
Ogrzewanie gazem (warunki uzgodnione ,gaz w drodze,do granicy działki 10mb) czy pompa ciepła.
Nowy budynek parterowy 130 m2 pow. użytkowej ,całość podlogówka?strop monolit ocieplony 20 cm ,ściany Porotherm 25+20cm styropianu.
okor
Posty: 63
Rejestracja: 21 cze 2022, o 14:25

Re: Ogrzewanie gazem czy pompą ciepła?

Post autor: okor »

Gaz wychodzi cały czas najtaniej.Podrożał dość w tamtym roku ale na tym się zatrzymały duże podwyżki.Ci co nie mają prawią herezje ze gaz drogi ale to bzdura w porównaniu do węgla itp.Tani węgiel się też zaraz skończy jak ludzie wybiorą limity.Problem z pompą jest taki że większość sprzedawców monterów nie ma o tym pojęcia i potem jest płacz a kasa nie mała.Oni nawet nie wiedzą jakie przewody doprowadzić do pompy i wydzwaniają po innych serwisach.Ja się już z tym kilka razy spotkałem że kierownik sprzedaży lub nawet sam monter nie potrafił podać przekroju przewodu zasilającego więc co tu mówić o odpowiednim doborze pompy.Jak jest gaz to się nie ma co zastanawiać tylko brać bo wychodzi nadal tanio.

Jeśli obawiasz się gazu jako jedynego źródła ogrzewania polecam zastanowić się nad montażem kozy w domu. Można też wziąc pod uwagę takie grzejniki olejowe:
https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/o ... a1339.html

Które drogie nie są jeśli chodzi o montaż ale również mogą się okazać wydajne jeśli chodzi o ogrzewanie.
Robo
Posty: 19
Rejestracja: 25 gru 2019, o 23:48
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ogrzewanie gazem czy pompą ciepła?

Post autor: Robo »

Ponieważ zupełnie się na tym nie znam więc chętnie się wypowiem :)

Przelicz to w jakimś terminie np. jak wyjdziesz po 10latach. Jeśli wyjdzie podobnie to bierz pompę. Jest bardziej przyszłościowa. Owczy pęd jest teraz na pompy i trzeba mieć chłodną głowę żeby nie przepłacić.
Grzejniki olejowe jak na moje oko nie mają żadnego sensu. To czysta grzałka prądem. Jeśli grzałka prądem ma być jakimś drugim źródłem w przypadku braku gazu to grzejniki farelka-like wychodzi taniej niż grzejniki olejowe.
Jako drugie i primitywne (czyli zawsze działa) źródło poleciłbym kominek. Taki Jotul F373 i żona będzie zadowolona :D
ODPOWIEDZ