Planowanie gruntowej pompy ciepła

Ogrzewanie domu, ogrzewanie CWU, dobór pompy do budynku i wszystkie inne aspekty z tym związane
Awatar użytkownika
czp
Administrator
Posty: 99
Rejestracja: 27 lis 2012, o 18:18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Planowanie gruntowej pompy ciepła

Post autor: czp »

Charakterystyka budynku:
======================

Budynek jednorodzinny wybudowany w 2008 roku. Ogólnie budynek w kształcie kwadratu z wystającą w części w bok klatką schodową. Wyniesione ponad ziemie piwnice czyli tzw. przyziemie z podwójnym garażem w bryle budynku. Nad przyziemiem parter i wyżej w pełni użytkowe poddasze ze skosami z dwóch stron. Dach dwu spadzisty pokryty ceramiczną dachówką.

Mury jednowarstwowe z porothermu o grubości 38 cm, ocieplone z zewnątrz 10 cm styropianu (całkowita grubość muru z tynkami to 50 cm). Poddasze ocieplone 25 cm wełny.

Powierzchnie budynku:
===================

- 308 m2 – całkowita powierzchnia użytkowa,
- 230 m2 – całkowita powierzchnia ogrzewana,

W skład powierzchni ogrzewanej wliczam kotłownię i pralnię, które znajdują się w przyziemu.


Aktualny system ogrzewania to:
==========================

- kocioł z podajnikiem na ekogroszek z palnikiem 25 kw - (grzeje do 70% mocy),
- całość ogrzewana grzejnikami aluminiowymi z termostatami w tym kuchnia, garderoba i 2 łazienki podłogówka,
- temperatura zasilania CO to 53 st C ( może też być 50 st C),
- średnia zużycia ekogroszku w sezonie zimowym na CO plus CWU z 11 sezonów to 3300 kg,
- temperatury jakie trzymamy w domu to salon z kuchnią 23 st , sypialnie na poddaszu to 20 st, łazienki 25 st.
- wentylacja grawitacyjna,

Teraz do tak scharakteryzowane budynku trzeba dobrać gruntową pompę ciepła.

=====================================================================
=====================================================================

Wstępne założenia do instalacji pompy gruntowej :

- dz – dolne źródło to będą 4 sondy po 80 mb głębokości = 320 mb, ( glina i ślady iłu, wody zaskórne )
- pompa gruntowa z inwerterem o mocy 3 – 12 kw,
- zbiornik CWU 180 l – może być zintegrowany z pompą,
- bufor CO ok 300 do 500 litrów.

Wizja jest taka, że pompa grzeje bufor do 50 st C. Z bufora zasilane jest CO grzejniki oraz podłogówki. Pompa CO Alpha2 chodzi ciągle i zasila grzejniki na których temperaturę regulują termostaty. Druga pompa Alpha2 zasila podłogówki.

CWU ładuje się na przemian z buforem.
Awatar użytkownika
czp
Administrator
Posty: 99
Rejestracja: 27 lis 2012, o 18:18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Planowanie gruntowej pompy ciepła

Post autor: czp »

No to dolne źródło to trzeba by jakoś wyliczyć - bo to założenie 4x80 mb to z księżyca :)
Awatar użytkownika
czp
Administrator
Posty: 99
Rejestracja: 27 lis 2012, o 18:18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Planowanie gruntowej pompy ciepła

Post autor: czp »

Nie zlecałem jeszcze do budynku wyliczenia OZC.

Jedynie ze świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku odczytuję, że zapotrzebowanie na energię końcową to 75,3 kWh/m2*rok. DO wyliczeń przyjęta powierzchnia użytkowa 199 m2 - może tu nie wliczona jest pralnia i kotłownia.
Załączniki
swiadectwo.jpg
Awatar użytkownika
czp
Administrator
Posty: 99
Rejestracja: 27 lis 2012, o 18:18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Planowanie gruntowej pompy ciepła

Post autor: czp »

Tu https://cieplowlasciwie.pl/wynik/b733 mam wynik na ciepło właściwe ale te wyliczenia są chyba zbyt ogólne - bo np. nie mam jak tam zaznaczyć, że w przyziemu (piwnicach) grzeje tylko dwa pomieszczenia.

W każdym razie wychodzi, że maksymalna moc grzewcza to 11,1 kw plus 3 kw na CWU ale skoro wiadomo, ze pompa będzie grzała na przemian CWU i CO to w zupełności wystarczy mi pompa 12 KW. ( tak myślę)
Hubert1
Posty: 6
Rejestracja: 1 lut 2022, o 14:13

Re: Planowanie gruntowej pompy ciepła

Post autor: Hubert1 »

Czemu gruntowa? Myślę, że lepiej dać powietrzną, ekonomia przynaniej tak wskazuje.
okor
Posty: 62
Rejestracja: 21 cze 2022, o 14:25

Re: Planowanie gruntowej pompy ciepła

Post autor: okor »

Czy ktoś próbował uzyskać dofinansowanie z programu "Moje ciepło 2022" na zakup klimatyzacji? Mówię tu o klimatyzacji "punktowej - 1 jedna jednostka w środku jedna na zewnątrz".
W jednym z punktów programu znaleźć można zapis:
- zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem;
Czy taki rodzaj klimatyzacji można naciągnąć jako system centralny?
Wiem, że to naciągana teoria ale być może ktoś miał podobną zagwozdkę?
Zoks
Posty: 62
Rejestracja: 20 cze 2022, o 11:47

Re: Planowanie gruntowej pompy ciepła

Post autor: Zoks »

Myślę że jest to do zrobienia też nad tym myślałem klimatyzator to pompa powietrze powietrze i to bez kombinowania. Dwa punkty mnie martwią jeden to że ma być to główne źródło ogrzewania ale w momencie kiedy nie ma jeszcze żadnego to może jeszcze coś da się zrobić nie wiem tylko czy jak w pozwoleniu jest gaz to co wtedy? Druga sprawa to że ma być to ogrzewanie dla całego domu wiec podstawowa klima na jedno pomieszczenie to te lipa.

Ogólnie orientowałem się też w cenach i klimatyzatory i pompy ciepła nie są tanie. Ogólnie cały osprzęt (w tym grzejnik elektryczny , jeśli chciałbyś sobie dodatkowo zamontować w łazience), jest w dobrej cenie w Leroy Merlin. Możesz sobie tam zerknąć.
ODPOWIEDZ